Pár slov o regresnej terapii alebo prečo by ste nemali chodiť na regresnú terapiu

Prosím dajte si ruku na srdce a zatvorte oči. Preneste pozornosť na svoj dych. Uvedomte si:

  • Ako sa dnes cítite ?
  • Aký život žijete ?
  • Čo momentálne prežívate vo svojom živote ?
  • Aké máte pocity a kde v tele ich cítite ?

Ak ste to neurobili, tak prosím ani nečítajte ďalej. Odpovedzte si najprv na otázky, ktoré sú vyššie.

Verím, že sa zhodneme, že sa máte fajn. Asi máte kde bývať, čo si obliecť, čo jesť, máte známych okolo seba, ….. ale asi máte aj niečo čo by ste chceli vo svojom živote zmeniť.

Aj keď si to neradi priznávame, máme problémy, pričom problém chápeme ako čokoľvek čo nám bráni v slobodnom a plnohodnotnom prežívaní prítomnosti. Jedna z možností ako to zmeniť je aj regresná terapia.

Regresná terapia je hlbinná, kauzálna /príčinná/ metóda ktorou hľadáme korene problému, teda kde vznikol. Regresnou terapiou ideme s klientom do minulosti a pritom riešime problém, ktorý ma klient v prítomnosti. Zisťujeme, že traumy prežité v minulosti nás môžu ovplyvňovať v prítomnosti tak, že sa nám pripomínajú prežité emócie alebo telesné pocity.

Jeden príklad z môjho detstva. Ako malý som hral futbal pri bloku a niekto odkopol loptu, tak že išla až na cestu. Rozbehli sme sa za ňou a zrazu niekto zakričal, mnou trhlo, zastavil som sa, počul som zaškrípanie bŕzd a silno sa mi rozbúchalo srdce. Odvtedy stále keď počujem škrípanie bŕzd mnou trhne a silno sa mi rozbúcha srdce. Niekoľko rokov neskôr sa mi stala ďalšia udalosť, kde môj pes rád prebehoval cez cestu za inými psami. Niekoľko krát tesne prebehol pred autom. Mnou opäť myklo, rozbúchalo sa mi srdce a bol tam aj zvuk brzdiaceho auta. Takýchto udalostí vieme nájsť väčšinou viacero, kde všetky naše vnemy sú uložené a neskôr sa pripomínajú.

Toto je príklad keď poznáme traumy z minulosti, ale veľakrát si nemusíme uvedomovať či a ktoré traumy z našej minulosti vplývajú na problém, ktorý práve prežívame. Potom nemôžeme tento problém ani uspokojivo riešiť. V terapii teda máme možnosť návratom do minulosti odhaliť zdroj toho čo nás trápi a spracovať ho, aby už nezasahoval do prítomnosti.

Pri návrate do minulosti je klient pri vedomí a pamätá si všetko čo počas terapie prežije. Pri terapii sa pracuje s podvedomím klienta, kde sú uložené všetky informácie ktoré potrebujeme k tomu, aby sme otvorili cestu k riešeniu problému.

Pri regresnej terapii je pridanou hodnotou práca na sebe a rast osobnosti. Spracovanie problémov, ktoré nás trápia, nám otvára možnosti spoznávať seba samého.

Prečo teda neprísť na regresnú terapiu?

To kým sme je závislé od toho čo sme doteraz vo svojom živote prežili. Formujú nás všetky prežité situácie, pocity, emócie, vzťahy, skúsenosti a zážitky. Sme jedineční pretože aj naša minulosť je jedinečná. Cieľom terapie je uvoľniť a spracovať potlačené emócie, spracovať nespracované udalosti z minulosti, liečiť a získať poznanie z týchto situácií.

Je možné, že toto s Vami nerezonuje a nedáva Vám zmysel. Je možné, že problémy vo Vašom živote vnímate inak alebo dokonca žiadne nemáte. Ak je to tak, tak určite nechoďte na regresnú terapiu a nehľadajte príčiny Vašich problémov. Je veľa iných terapeutických postupov a techník. Tak ako je každý jedinečný, tak potrebuje aj jedinečný prístup vo svojom živote. Ak si hľadáte terapeuta, tak počúvajte svoje srdce, svoju dušu, svoje vnútro. To Vás privedie k terapeutovi alebo terapeutke, ktorý Vám vie pomôcť. Terapeut je len sprievodcom. Nevyrieši Vaše problémy, ale pomáha Vám nájsť zdroje na riešenie problémov v sebe.

Táto stránka bola vytvorená za účelom propagácie, zdieľania informácií o regresnej terapii, prednáškach a článkoch. Budem rád, ak sa prihlásite na odber noviniek a ak ju odporučíte svojim známym, ktorých by mohli tieto informácie zaujímať.

+421 911 170 325 • info@richardszeplaki.sk

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *