Vzťahy časť prvá

Vzťahy patria k nášmu pozemskému životu. Postupne sa ako ľudstvo posúvame a učíme sa menej cez choroby a viac cez vzťahy. Vzťahy v rodine, partnerstve, práci a komunite. Cez vzťahy získavame POZNANIE.

Každý vzťah niekde vzniká a od prvej chvíle si vieme preskúmať príčinu prečo vznikol. Je dôležité si uvedomiť aká je podstata vzťahu. O čo v tom vzťahu ide ? Napríklad pri partnerskom vzťahu je dobré si odpovedať prečo chceme partnerský vzťah ? Samota, rodina, deti, sex, podpora, bezpečie, hmotné zabezpečenie, LÁSKA, … Je potrebné si uvedomiť, že keď sa naplní podstata vzťahu, tak skončí. Napríklad vstúpime do vzťahu a už nie sme sami, deti dospejú a osamotnia sa, partner zabezpečí doma, auto, bazén, dovolenky a zrazu je koniec…. Znie to hrôzostrašne, však ? Veď rozprávky majú na konci, že po svadbe žili šťastne až do smrti.

Ak je podstata vzťahu duchovný rozvoj, chceme cez vzťah rásť, tak väčšinou je ten vzťah veľmi bolestivý. Cez bolesť sa učíme najviac a najrýchlejšie.

Zrkadlenie vo vzťahoch znamená, že to čo Vás na tom druhom štve, vytáča, irituje je potrebné hľadať u seba. Druhá osoba nám zrkadlí čo nemáme v rovnováhe, kde nekonáme zo svojho stredu, kde nekonáme sami za seba, v súlade so sebou. Napríklad ak mi vadí arogancia partnera je dobré sa pozrieť kde som ja arogantný/á. Ak mi vadí, že partner veľa utráca, možno ja veľa šetrím a nedoprajem si. Áno zrkadlenie neznamená, že je to presne také isté správanie aj u mňa. Môže byť kľudne na opačnej strane „extrému“. Platí to pre všetky vzťahy, nielen partnerské.

Z hľadiska regresnej terapie sa stretávame so vzťahmi v širšom kontexte. Pri preskúmavaní vzťahov v minulých životoch prichádzame na to, že sme si navzájom ubližovali raz ja partnerovi, v inom živote partner mne, atď. A teraz v súčasnosti tam opäť je rovnaké ubližovanie.

Inokedy sa v minulom živote dozvieme, že sme vo vzťahu s danom osobou riešili v podstate to isté čo dnes, ale žiaľ nepodarilo sa to vtedy vyriešiť a tak máme opäť šancu v tomto živote.

Na čo sa pozrieť keď sú v partnerstve problémy ?

 1. Prečo som si pritiahol/a tohto partnera do života ?
 2. Aká je podstata nášho vzťahu ? Naplnila sa ?
 3. Čo mi zrkadlí ?
 4. Čo sa mám v tomto vzťahu naučiť ?

Na čo sa pozrieť keď si neviem nájsť partnera ?

 1. Prečo chcem mať partnera a vzťah ?
 2. Čo má byť podstatou vzťahu ?
 3. Mám vysporiadané a upratané svoje predošlé vzťahy ?
 4. Žijem život do ktorého môže vstúpiť nový partner ? Mám energiu, čas, priestor ?
 5. Som vo svojej mužskej energii, ak som muž ? Som vo svojej ženskej energii, ak som žena ?

Na čo sa pozrieť keď si priťahujem stále tých istých partnerov, takých akých nechcem ?

 1. Čo mi títo partneri zrkadlia ?
 2. Čo sa mám naučiť skrze tieto vzťahy ?
 3. Pochopil/a som lekciu a som pripravený/á posunúť sa ďalej ?
 4. Čo potrebujem zmeniť, aby som si nepriťahoval/a takýchto partnerov ?

Často sa zamilujeme do predstavy o tom druhom. Máme predstavu o vzťahu ako by mal vyzerať, o druhom ako sa má správať, čo nám má dávať a čo máme my dávať partnerovi. Postupne ako sa rozvíjame prichádzame na to aká je realita a naše predstavy niekedy nekorešpondujú s realitou. Je na vine partner alebo sme sa my zamilovali do predstavy namiesto reality ? Pospomínajte si aké ste mali predstavy o vzťahoch keď ste boli tínedžeri ? Nastala zmena posun od toho času ? Čo ak ešte stále máte nereálne predstavy a očakávania ? Všetci sa vyvíjame počas života, získavame nové skúsenosti. Viac si uvedomujeme čo a prečo sa okolo nás deje. Vo vzťahu sa môže jednému vyjasňovať rýchlejšie ako druhému a vzťah môže prestať fungovať.

Je dôležité si uvedomiť AKO CHCEM ŽIŤ SVOJ ŽIVOT ? Či už vo vzťahu alebo bez neho. Je potrebné žiť svoj život, tak ako chcem a zo svojho stredu. Veľa krát klienti potláčajú sami seba len, aby boli vo vzťahu a pritom nežijú svoj život podľa seba a trpia.

Každý máme inú hranicu kedy ešte zostávame vo vzťahu a kedy už odchádzame. Je dôležité si uvedomiť, že ak vo vzťahu trpíme dlhodobo, tak prichádzajú choroby, aby nám ukázali, že ideme proti sebe. Tak ako som začal buď sa učíme vo vzťahoch alebo cez choroby. Voľba je na nás. Veľa krát ak nepočúvame svoju dušu, tak to bolí. Preto sa prepojme so svojou dušou, srdcom, vnútrom, božskou časťou v nás, intuíciou a nechajme sa ňou viesť. Prenesme toto poznanie do vedomia a používajme pri vyhodnocovaní rozum. Prepojme srdce a rozum. Tadiaľ vedie CESTA. Tá najdôležitejšia. Je len na nás ako táto cesta vyzerá a či ju budeme udržiavať pojazdnú….

Táto stránka bola vytvorená za účelom propagácie, zdieľania informácií o regresnej terapii, prednáškach a článkoch. Budem rád, ak sa prihlásite na odber noviniek a ak ju odporučíte svojim známym, ktorých by mohli tieto informácie zaujímať.

+421 911 170 325 • info@richardszeplaki.sk

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *