Vzťahy časť druhá SebaLáska

Ďakujem za spätné väzby na prvý článok a prednášky o vzťahoch. Chcel by som sa ešte vrátiť k jednému dôležitému vzťahu: VZŤAHU K SEBE.

Tento vzťah je najdôležitejší v našom živote. Nech sa v našich vzťahoch deje čokoľvek väčšinou to zrkadlí vzťah nás samých k sebe.

Aký mám vzťah sám/sama so sebou ?

Napríklad ak mi druhí nedôverujú ? Kde si ja sám/sama nedôverujem ?

Cítim pohŕdanie partnerom ? Kde ja sám/sama sebou pohŕdam v živote ? Alebo naopak kde som si až príliš istý/á a neberiem ohľad na svoje pocity ?

Naše vzťahy budú v poriadku, ak si dáme dokopy vzťah samých so sebou.

Poznaj sám seba

Sókratés (grécky filozof 469 alebo 470 – 399 pr.n.l.)

Dnes je populárny seba-rozvoj. Pre mňa je hlavným SEBA-ROZVOJOM v mojom živote SPOZNÁVANIE SEBA SAMÉHO. To je prvý krok k najkrajšiemu vzťahu v živote.

Sebaláska je krásny vzťah na celý život

V terapiách veľmi často už pri úvodnom terapeutickom rozhovore prídeme na to, že klientovi/klientke chýba alebo je nedostatočná niektorá z týchto oblastí. Ja ich volám svätá trojica pre vzťah k sebe samému/samej:

  1. Seba-láska
  2. Seba-prijatie
  3. Seba-hodnota

SEBA-LÁSKA

Keď sa ráno pozriem do zrkadla čo si o sebe pomyslím ? Čo si väčšinou poviem ?

Viem si dať lásku ? Ako si dávam lásku ?

SEBA-PRIJATIE

Viem sa prijať taký/á aký/á som tu a teraz ?

Viem sa pochváliť za to čo sa mi podarilo ?

Viem si odpustiť za to čo mi v živote nevyšlo ?

SEBA-HODNOTA

Viem, že mám hodnotu a že sa všetko okolo mňa deje pre moje dobro ?

Viem oceniť čas, ktorý venujem druhým ? Viem žiť tak, že nemíňam energiu na druhých na úkor seba ?

Ak je ktorákoľvek z týchto oblastí potlačená, tak príčiny sú väčšinou v našom detstve a súvisia s balíkom lásky, ktorý sme mali dostať od našich rodičov a nedostali sme ho alebo dostali len čiastočne. A potom sa ako dospelí snažíme každému dokázať, že sme hodný ich lásky. Každému chceme vyhovieť, pomôcť, vzniká syndróm Dobrého chlapca alebo Dobrého dievčaťa. Stávajú sa z nás workoholici, alkoholici, perfekcionisti, športovci siahajúci za hranice svojich možností, atď. Ak to tak v živote máš, tak odporúčam knihu od Dr. Robert Glover: Rádce pravého muže (originál No More Mr Nice Guy).

Potrebujeme si uvedomiť komu a čo stále dokazujeme ?

Prečo potrebujeme dokazovať svoju hodnotu ?

Tlačíš na seba a stále si hovoríš, že si to mohol/mohla urobiť lepšie, rýchlejšie, viac, šikovnejšie, …. ? Porovnávaš sa s ostatnými ? Opäť prečo ?

Ak si uvedomíme, že nikomu nič nemusíme dokazovať, že sme jedinečný a máme hodnotu taký aký sme, tak vtedy sa naplno prijmeme.

Uvedomuješ si za koho si zodpovedný/á vo svojom živote ?

V živote nesieme zodpovednosť SAMI ZA SEBA, za svoje činy a skutky. Zodpovednosť za naše deti máme dovtedy kým sa nestanú dospelými. Kým sú deti malé máme za nich plnú zodpovednosť. Postupne ako sú staršie preberajú zodpovednosť, za to čo si oblečú, neskôr za školské povinnosť, až postupne preberú plnú zodpovednosť samé za seba. Vtedy sú dospelé.

Za nikoho iného zodpovednosť v živote nemáme. Ak to vnímaš inak pozri sa na to, kde v detstve na Teba bola prenesená zodpovednosť a od koho ?

Viac o tom aký vplyv má naše detstvo na nás v mojom blogu: Opakujete v život stále to isté a neviete čo s tým ?

Kde máš seba v rebríčku hodnôt ?

Ak si na prvom mieste, na druhom partner, treťom deti, potom všetko ostatné vrátane práce, tak to máš nastavené veľmi dobre. Ak to máš inak, tak sa zamysli nad tým prečo.

Ak nie sme naplnení láskou, ktorú dávame sami sebe, tak veľa krát nemáme energiu zvládať to čo nám v živote prichádza. Len si predstav, že keď sa vnútorne cítiš prázdny/a, tak si dáš lásku. Ako ? Urobíš to čo Ťa baví a čo Ťa napĺňa radosťou. Napríklad prechádzka v prírode, čítanie knihy pri dobrom čaji, kávička s kamarátom/kamarátkou, cvičenie, meditácia, chutné jedlo, koncert alebo divadlo, horúca vaňa, príjemný oddych a relax, … atď. Potom z tohto vnútorného naplnenia, z plnosti lásky v Tebe dokážeš žiť svoj život naplno, byť naplno vo vzťahu k partnerovi/partnerke, deťom, tvoriť v práci atď.

Preskúmaj si v živote či konáš z vnútorného naplnenia a z lásky v Tebe.

Kde je hranica medzi sebaláskou a egoizmom ?

Na kruhu k téme sebalásky som si zvedomil, že ak konám zo svojho srdca, tak konám z lásky. Ak konám zo svojej hlavy, ktorá mi vysvetľuje a ospravedlňuje moje konanie, tak konám z ega. Ak moje konanie ubližuje druhým, tak už to nie je sebaláska ale ego. Egoistické správanie je také, ktoré valcuje druhých.

Spojenie so sebou samým/samou, s hlasom svojho srdca, ktoré nám stále šepká aké je poslanie našej duše, vytvárame počas terapie. Je to jeden zo silných zdrojov, ktoré po terapii pomáhajú v zmenách, po ktorých klient túži.

Ako to máš Ty so sebaláskou ? Máš sa rád ? Máš sa rada ?

Táto stránka bola vytvorená za účelom propagácie, zdieľania informácií o regresnej terapii, prednáškach a článkoch. Budem rád, ak sa prihlásite na odber noviniek a ak ju odporučíte svojim známym, ktorých by mohli tieto informácie zaujímať.

+421 911 170 325 • info@richardszeplaki.sk

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *